Laser Standard Masters National Champions

 

2018 – MOOLOOLABA – QLD

Apprentice Masters
1st Matt Blakey VIC
2nd Nicholas Skulander NSW
3rd Zac Skulander NSW

Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd David Whait WA
3rd Tony Baisden QLD

Grand Masters
1st Tim Law UK
2nd Gavin Dagley VIC
3rd Steve Gunther QLD

Great Grand Masters
1st Sean Homan SA
2nd Bob Blakey NZL
3rd James Temple VIC

 

2017 – ADELAIDE SC – SA

Apprentice Masters
1st Michael Coote WA
2nd Andrew Boyd TAN
3rd Julian Bennett SA

Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Sean Atherton-Feeney NSW
3rd David Wait WA

Grand Masters
1st Gavin Dagley VIC
2nd Steve Gunther QLD
3rd Bruce Utting WA

 

2016 – PORT STEPHENS – NSW

Apprentice Masters
1st Brett Morris VIC
2nd Jules Hall NSW
3rd Michael Babbage NSW

Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Jan Scholten NSW
3rd Mike Wilson NSW

Grand Masters
1st Brad Taylor QLD
2nd Gavin Dagley VIC
3rd Steve Gunther QLD

 

2015 – MANDURAH – WA

Apprentice Masters
1st Chris Caldecoat NSW
2nd Anthony Wood WA
3rd Olli Ovaskainen FIN

Masters
1st Grant Lovelady WA
2nd David Whait WA
3rd Paul Green WA

Grand Masters
1st Gavin Dagley VIC
2nd Keith Patterson WA
3rd Campbell Alexander RSA

 

2014 – PAYNESVILLE – VIC

Apprentice Masters
1st Brett Morris VIC
2nd David Wait WA
3rd Tom Rosoman VIC

Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Sean Atherton Feeney NSW
3rd Brad Taylor QLD

Grand Masters
1st Colin Dibb WA
2nd Gavin Dagley VIC
3rd Stefan Kurys-Romer WA

 

2013 – SANDY BAY – TAS

Masters
1st Sean Atherton-Feeney NSW
2nd Chris Bolton VIC
3rd Gavin Dagley VIC

 

2012 – MANLY – QLD

Apprentice Masters
1st Tony Baisden QLD
2nd Dan Blight Busan YC
3rd Brett Morris VIC

Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Sean Atherton-Feeney NSW
3rd Brad Taylor QLD

Grand Masters
1st Wolfgang Gerz GER
2nd Tim Alexander NSW
3rd Mark Phillips NSW

 

2011 – PORT STEPHENS – NSW

Apprentice Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Anthony Baisden QLD
3rd Brett Morris VIC

Masters
1st Brad Taylor QLD
2nd Sean Atherton-Feeney NSW
3rd Mark Tonner Joyce VIC

Grand Masters
1st Colin Dibb WA
2nd Stefan Kurys-Romer WA
3rd Mark Phillips NSW

Great Grand Masters
1st Graham Oborn NSW
2nd Don Roach NSW
3rd Maurice Meyer QLD

 

2010 – ADELAIDE – SA

Apprentice Masters
1st Sean Atherton-Feeney NSW
2nd Darren Gilbert QLD
3rd Chris Bolton VIC

Masters
1st Andrew Bate NSW
2nd Kevin Jamie SA
3rd John Sykes SA

Grand Masters
1st Sean Homan SA
2nd Dirk Seret SA
3rd Peter Humphries VIC

 

2009 – FREEMANTLE – WA

Apprentice Masters
1st Grant Loveday WA
2nd Justin Rose WA
3rd Paul Slaughter WA

Masters
1st Peter Conde QLD
2nd Colin Dibb WA
3rd Bruce Utting WA

Grand Masters
1st Sean Homan SA
2nd Keith Patterson WA
3rd David Edmiston NSW

 

2008 – BLAIRGOWRIE – VIC

Apprentice Masters
1st Orlando Gledhill GBR
2nd Mark Tonner – Joyce VIC
3rd Rajesh Choudhary IND

Masters
1st Jan Scholten NSW
2nd Christopher Dawson NSW

 

2007 – SANDY BAY – TAS

Apprentice Masters
1st Michael Blackburn NSW
2nd Brett Beyer NSW
3rd Mark Chesterman TAS

Masters
1st Jamie Brooke TAS
2nd Andrew Inglis TAS
3rd Scott Sutton TAS

Grand Masters None

 

2006 – MANLY – QLD

Apprentice Masters
1st Brett Beyer NSW
2nd Mark Tonner – Joyce VIC
3rd Tony Baisden

Masters
1st Brad Taylor QLD
2nd Kevin Nixon
3rd Jack Schlachter NSW
Grand Masters None

 

2005 – BELMONT – NSW
Apprentice Masters
Masters
1st Steve Gunther VIC
Grand Masters

 

2004 – GEELONG – VIC

Apprentice Masters
1st Anthony Nash VIC
2nd Mark Tonner – Joyce VIC
3rd Stuart Wallace VIC

Masters
1st Steve Gunther VIC
2nd James Mitchell VIC
3rd Frank Bucek VIC

Grand Masters
1st David Edmiston NSW

 

2003 – LARGS BAY – SA

Aprentice Masters
1st Sean Feeney NSW
2nd Larry Kleist NSW
3rd James Mitchell VIC

Masters
1st Andrew York NSW
2nd Jack Schlachter NSW
3rd Frant Bucek VIC

Grand Masters
1st Phil Pegler NSW
2nd Dave Edmiston NSW
3rd Ray Rowell QLD

 

2002 – ALBANY – WA

Apprentice Masters
1st Steve Gunther VIC
2nd Hugh Leicester NSW
3rd Murray Howson WA

Masters
1st Colin Dibb WA
2nd Jack Schlachter NSW
3rd Keith Patterson WA

Grand Masters
1st Barry Waller WA
2nd Colin Lovelady WA
3rd Andy White WA

 

2001 – SDANDY BAY – TAS

Apprentice Masters
1st Larry Kleist QLD
2nd Mark Chesterman TAS
3rd Andrew Inglis TAS

Masters
1st Mark Schroder NSW
2nd John Sprague NSW
3rd Peter Heywood NSW

Grand Masters
1st Howard Taylor
2nd Stuart Allen ACT
3rd Frank Hillier NSW

 

2000 – MOOLOOLABA – QLD

Apprentice Masters
1st Brad Taylor QLD
2nd Steve Gunter VIC
3rd Mark Skelton NSW

Masters
1st Mark Bethwaite NSW
2nd Jack Schlachter NSW
3rd Brian Watson QLD

Grand Masters None

 

1999 – ST KILDA – VIC (incl in World Masters)

Apprentice Masters
1st Brad Taylor QLD
2nd Steve Gunther VIC
3rd Colin Dibb WA

Masters
1st Jack Schlachter NSW
2nd Tim Alexander NSW
3rd Barry Waller WA

Grand Masters
1st Graham Oborn NSW
2nd Kerry Waraker QLD

 

1998 – McCRAE – VIC

Apprentice Masters
1st Darren Davis NSW
2nd James Mitchell VIC
3rd Mark Hughes VIC

Masters
1st Peter Heywood NSW
2nd Brian Watson QLD
3rd Robert McCrossin QLD

Grand Masters
1st Ben Piefke NSW
2nd Howard Taylor NSW
3rd Kerry Waraker QLD

 

1997 – LARGS BAY – SA

Apprentice Masters
1st Tony Walsh NSW
2nd James Mitchell VIC
3rd Mark Skelton NSW

Masters
1st Phil Peglar NSW
2nd Peter Heywood NSW
3rd Brian Watson QLD

Grand Masters
1st Ben Piefke NSW
2nd Howard Taylor NSW
3rd Bob McDonald(GGM) NSW

 

1996 – FRESHWATER BAY – WA

Apprentice Masters
1st Glenn Bourke NSW
2nd Tony Walsh NSW
3rd Mark Lovelady NSW

Masters
1st Barry Waller WA
2nd Rob Lowndes NSW
3rd Michael Lynch NSW

Grand Masters
1st Colin Lovelady WA
2nd Tony Denham NSW
3rd Ralph Ellis NSW

 

1995 – MANLY – QLD

Apprentice Masters
1st Adam French NSW
2nd Jack Schlachter NSW
3rd Steve Gunther VIC

Masters
1st Phil Peglar NSW
2nd Lin Coulton NSW
3rd Rob Lowndes NSW

Grand Masters
1st Ben Piefke NSW
2nd Tony Denham NSW
3rd Colin Lovelady WA

 

1994 – HOBART – TAS

Apprentice Masters
1st Bill Meany NSW
2nd Colin Batchelor TAS
3rd Kevin Bloor NSW

Masters
1st Geoff Kohlman VIC
2nd Howard Taylor NSW
3rd Ben Piefke NSW

Grand Masters
1st Michael Heath VIC
2nd Max Ryan NSW

 

1993 – BELMONT _ NSW

Apprentice Masters
1st Neville Wittey NSW
2nd Andrew York NSW
3rd Michael Stovin-Bradford NSW

Masters
1st John Rigg NSW
2nd Phil Peglar NSW
3rd Noel Davies NSW

Grand Masters
1st Bob McCamley QLD
2nd Tony Denham NSW
3rd Michael Heath VIC

 

1992 – SORRENTO – VIC

Apprentice Masters
1st Andrew York NSW
2nd Jeff Loosemore NSW
3rd Mark Phillips NSW

Masters
1st Phil Peglar NSW
2nd John D’Helin VIC
3rd Bob McCamley QLD

Grand Masters
1st Alec McClure VIC
2nd Bruce Keir NSW

 

1991 – PORT LINCOLN – SA

Apprentice Masters
1st Russ Brampton QLD
2nd Geoff McGillivray WA
3rd Mark Phillips NSW

Masters
1st Colin Lovelady WA
2nd Gary McCrohon QLD
3rd Frank Borg SA

Grand Masters
1st Ralph Ellis NSW
2nd Bruce Keir QLD
3rd Jeffrey Brand SA

 

1990 – MOUNTS BAY – WA

Apprentice Masters
1st Mark Lovelady WA

Masters
1st Colin Lovelady WA
Grand Masters
1st Bruce Keir QLD

 

1989 – MOOLOOLABA – QLD

Apprentice Masters
1st Jeff Loosemore NSW
2nd Geoff Gale QLD
3rd Geoff McGillivray WA

Masters
1st Michael Heath VIC
2nd Ralph Ellis NSW
3rd Harley Dymond WA
Grand Masters – None

 

1988 – BELMONT – NSW

Apprentice Masters
1st Warrick Phillips NSW
2nd Peter Heywood NSW
3rd Bill Meany NSW

Masters
1st John Rigg NSW
2nd Michael Heath VIC
3rd Doug Murcutt NSW

Grand Masters
1st Alan Clark NSW
2nd Graham Reid NSW
3rd Graham Gilbert NSW

 

1986 – GLENELG – SA

Apprentice Masters
1st Adriab Hodder VIC
2nd Richard Verco WA
3rd Phil Peglar NSW

Masters
1st John Rigg NSW
2nd Michael Heath VIC
3rd Greg Marshall NSW

Grand Masters
1st Alec McClure VIC
2nd John Elverd SA
3rd Ronald Young NSW

 

1985 – PORT PHILLIP BAY – VIC

Apprentice Masters
1st Andrew Hodder VIC
2nd Phil Peglar NSW
3rd Richard Verco WA

Masters
1st John Rigg NSW
2nd Michael Heath VIC
3rd Colin Lovelady WA

Grand Masters
1st Alec McClure VIC
2nd Jock Scrivener VIC
3rd Ron Young NSW

 

1984 – LONG JETTY – NSW

Apprentice Masters
1st Phil Peglar NSW
2nd Rob Lowndes NSW
3rd Greg Marshall NSW

Masters
1st equ Barry Pownall NSW
1st equ John Rigg NSW
3rd Michael Heath VIC
4th Bruce Keir QLD

Grand Masters
1st Alec McClure VIC
2nd Alan Clark NSW
3rd Graeme Sibley NSW