Laser Radial Masters National Champions

 

2018 – MOOLOOLABA – QLD

Apprentice Masters
1st Danny Fuller QLD
2nd Daniel Wright QLD

Masters
1st Owen McMahon VIC
2nd Grant Willmott QLD
3rd Ian Young NSW

Grand Masters
1st Mark Kennedy QLD
2nd Jeff Loosemore NSW
3rd David Luketina WA

Great Grand Masters
1st Robert Lowndes NSW
2nd Kerry Warraker QLD (1st Legend)
3rd Martin Linsley ACT

 

2017 – ADELAIDE SAILING CLUB – SA

Apprentice Masters
1st Andrew Darcey SA

Masters
1st Scott Marshall SA
2nd Camilla Graves VIC
3rd Diane Sissingh NSW

Grand Masters
1st Jeff Loosemore NSW
2nd James Mitchell VIC
3rd Mark Kennedy QLD

Great Grand Masters
1st Kevin Phillips NSW
2nd Peter Heywood NSW
3rd David Edmiston NSW

 

2016 – PORT STEPHENS – NSW

Apprentice Masters
1st Jeffrey Myers NSW
2nd Ed Wray NSW
3rd Darryl Bentley NSW

Masters
1st Sean Atherton-Feeney NSW
2nd David Early NSW
3rd John Jagger VIC

Grand Masters
1st Greg Adams QLD
2nd Lloyd Lissiman WA
3rd Jeff Loosemore NSW

Great Grand Masters
1st Robert Lowndes NSW
2nd Kerry Waraker QLD
3rd Kevin Phillips NSW

 

2015 – MANDURAH – WA

Apprentice Masters
1st Stefan Aspeling WA

Masters
1st Mark Kennedy QLD
2nd Craig Hughes WA
3rd David Luketina WA

Grand Masters
1st Jeff Loosemore NSW
2nd Andy Whittell WA
3rd Bruce Utting WA

Great Grand Masters
1st David Edmiston NSW
2nd Kevin Phillips NSW
3rd Lewis ARNDT WA

 

2014 – PAYNESVILLE – VIC

Apprentice Masters
1st Megan De Lange VIC
2nd Anita Smith NSW
3rd Peter Creak VIC

Masters
1st David Early NSW
2nd John Jagger VIC
3rd Mark Kennedy QLD

Grand Masters
1st James Mitchell VIC
2nd Adam French NSW
3rd Rick Longbottom ACT

Great Grand Masters
1st Robert Lowndes NSW
2nd Kevin Phillips NSW
3rd Peter Heywood NSW

 

2013 – SANDY BAY – TAS

Masters
1st Mark Kennedy QLD
2nd Robert Smith QLD
3rd Michael Vaughan TAS

Great Grand Masters
1st Kevin Phillips NSW
2nd Stuart Allan ACT
3rd Nicholas Zac

 

2012 – MANLY – QLD

Apprentice Masters
1st Scott Leith NZL
2nd Danny Fuller QLD
3rd Edmund Tam NZL

Masters
1st Greg Adams QLD
2nd Mark Orams NZL
3rd Al Clark CAN

Grand Masters
1st Mike Keeton NZL
2nd Jeff Loosemore NSW
3rd Doug Peckover USA

Great Grand Masters
1st Kerry Waraker QLD
2nd Peter Seidenberg USA
3rd Kevin Phillips NSW

 

2011 – PORT STEPHENS – NSW

Apprentice Masters
1st Owen McMahon VIC
2nd Richard Bott NSW
3rd Martin Wilson NSW

Masters
1st David Early NSW
2nd Mark Kennedy QLD
3rd John Jagger VIC

Grand Masters
1st John Sprague NSW
2nd Michael Pitt QLD
3rd Chris Meech NSW

Great Grand Masters
1st Kerry Waraker QLD
2nd Lew Verdon NSW
3rd Kevin Phillips NSW

 

2010 – ADELAIDE – SA

Apprentice Masters
1st Danny Fuller QLD
2nd Grant Willmott WA
3rd Steve Harland WA

Masters
1st Vanessa Dudley NSW
2nd Mark Kennedy QLD
3rd Michael Keeton NZL

Grand Masters
1st Chris Meech NSW
2nd Geoff Walker VIC
3rd Malcolm Parsons VIC

Great Grand Masters
1st John D’Helin VIC
2nd Kevin Phillips NSW
3rd David Wyllie VIC

 

2009 – FREEMANTLE – WA

Apprentice Masters
1st Richard Bott NSW
2nd Kelsey Ormsby QLD
3rd Grant Willmott WA

Masters
1st Greg Adams QLD
2nd Nick Carew WA

Grand Masters
1st Peter Heywood NSW

 

2008 BLAIRGOWRIE – VIC

Apprentice Masters
1st John Jagger VIC
2nd Grant Willmott QLD
3rd Murray O’Brien VIC

Masters
1st Greg Adamas QLD
2nd Martin White NSW

Grand Masters
1st Peter Heywood NSW
2nd John Sprague NSW

 

2007 – SANDY BAY – TAS

Apprentice Masters
1st Matt Sanderson VIC
2nd Grant Willmott QLD

Masters
1st Greg Adams QLD
2nd Chris Meech NSW
3rd Kevin Burman NSW

Grand Masters
1st John Sprague NSW
2nd Ken Hurling QLD
3rd Frank Hillier NSW

 

2006 – MANLY – QLD

Apprentice Masters
1st Christine Bridge
2nd Norm Marsh
3rd Frank Inmon QLD

Masters
1st Greg Adams QLD
2nd Lyndall Patterson QLD
3rd John Sprague NSW

Grand Masters
1st Lew Verdon NSW
2nd Bill Meany
3rd John Sampson

Great Grand Masters
1st Kerry Waraker QLD

 

2005 – BELMONT

Apprentice Masters
1st Martin Wilson
2nd Phil Lawson
3rd Gary Ratcliffe

Masters
1st Adam French NSW
2nd Lyndall Patterson QLD
3rd Chris Meech NSW

Grand Masters
1st Gary Tyrril NSW
2nd Lew Verdon NSW
Great Grand Master
1st Kerry Waraker QLD

 

2004 – GEELONG – VIC
Full results. Can anyone advise
places from results? Email

 

2003 – LARGS BAY – SA

Apprentice Masters
1st Mathew Sanderson SA
2nd Rick Stockley SA
3rd Brian Conollly NSW

Masters
1st Adam French NSW
2nd Lyndall Patterson QLD
3rd Greg Bell NSW

Grand Masters
1st Barry Pownall NSW
2nd Michael Mills NSW
3rd Lloyd Cushway SA

Great Grand Masters
1st David Flakelar NSW
2nd Peter Craig QLD

 

2002 – ALBANY – WA

Apprentice Masters
1st Alistair McMichael WA
2nd Norm Marsh WA
3rd Paul Murray WA

Masters
1st Bill Meany NSW
2nd Chris Meech NSW
3rd Peter Bolt WA

Grand Masters
1st Barry Pownall NSW
2nd Brian Holman WA
3rd Frank Hillier NSW

2001 – SANDY BAY – TAS

Apprentice Masters
1st Gavin Kerr QLD
2nd Garry Cutts NSW

Masters
1st Lyndall Patterson QLD
2nd Chris Meech NSW
Grand Masters None

 

2000 – MOOLOOLABA – QLD

Apprentice Masters
1st Adam French NSW
2nd Danny O’Connell QLD

Masters
1st Chris Meech NSW
2nd Rod Gray NSW

Grand Masters
1st Kerry Waraker QLD
2nd Gary McCrohon QLD

 

1999 – ST KILDA – VIC (incl in World Masters)

Masters
1st Frank Inmon QLD
2nd Adam French NSW
3rd Rick Stockley WA

Great Grand Masters
1st Graham Read NSW
2nd Peter O’Grady QLD
3rd Robert McDonald

Womens Masters
1st Lyndall Patterson QLD
2nd Helen Cooksey WA
3rd Susan Fielding NSW

 

1998 – McCrae – VIC

Apprentice Masters
1st Frank Inmon QLD
2nd Peter Kennett NSW

Masters
1st Lew Verdon NSW
2nd Mike Eldridge SA
Grand Masters None

 

1997 – LARGS BAY – SA

Apprentice Masters
1st Kevin Bloor NSW
2nd Mathew Sanderson SA

Masters
1st Bill Meany NSW
2nd Gary McCrohon QLD

Grand Masters
1st Max Ryan QLD
2nd Barry Cook NSW

 

1996 – FRESHWATER BAY – WA

Apprentice Masters
1st Andrew Brockis WA
2nd Adam Wolfe

Masters
1st Paul Hargan NSW
2nd Helen Cooksey WA

Grand Masters
1st Max Ryan QLD
2nd Bruce Keir QLD