Honour Roll Australian Laser Youth & U21 Champions

Under 21


2018 – ROYAL QUEENSLAND YS – QLD

1st Finn Alexander NSW
2nd Ethan Mcaullay WA
3rd Brody Riley VIC

2017 – ADELAIDE SC – SA
1st Finn Alexander NSW
2nd Richard Maher WA
3rd James Stewart WA

2016 – BELMONT 16ft SC – NSW
1st Ryan Lo SIN
2nd Gilham Lachy WA
3rd Higuchi Ao JPN

2015 – MANDURAH – WA
1st Matthew Wearn WA
2nd Mark Spearman WA
3rd Thomas Vincent VIC

2014 – McCRAE YC – VIC
1st Matthew Wearn WA
2nd Mark Spearman WA
3rd Ben Walkemeyer WA

2013 – ROYAL YACHT CLUB TASMANIA – TAS
1st Matthew Wearn WA
2nd Luke Elliott WA
3rd Mitchell Kennedy NSW

2012 – ROYAL QUEENSLAND YS – QLD
1st Matthew Wearn WA
2nd Jake Lilley WA
3rd Ki-Raphael Sulkowski WA

2011 – GEORGES RIVER – NSW
1st Mark Wittington WA
2nd Ki-Raphael Sulkowski WA
3rd Matthias Sailer AUT

 

Youth

 

2010 – ADELAIDE – SA
1st Ki-Raphael Sulkowski WA
2nd Rawiri Geddes NZL

2009 – FREMANTLE – WA
1st
2nd
3rd

2008 – BLAIRGOWRIE – VIC
1st Jeemin Ha KOR
2nd Andy Maloney NZL
3rd Tom Burton NSW

2007 – HOBART – TAS
1st Jye Murray NSW
2nd James Burman NSW
3rd Kyle Langford NSW

2006 – MOOLOOLABA – QLD
1st Jye Murray NSW
2nd James Dagg QLD
3rd James Burman NSW

2005 – BELMONT – NSW
1st Tom Watson VIC
2nd W Hill VIC
3rd I Quartly NSW

2004 – MELBOURNE – VIC
1st Simon Morgan TAS
2nd Sean Bly VIC
3rd Torvar Mirsky WA

2003 – LARGS BAY – SA
1st Richard Ironmonger VIC
2nd Tim Castles WA
3rd Simon Morgan TAS

2002 – ALBANY – WA
1st Tom Slingsby NSW
2nd Tim Austin NSW
3rd Rick Ironmonger VIC

2001 – SANDY BAY – TAS
1st Ben Lamb NSW
2nd Tom Slingsby NSW
3rd Joel Skelton NSW

2000 – MOOLOOLABA – QLD
1st Ben Austin NSW
2nd Nathan Scurrah VIC
3rd Michael Dunstan NSW

1999 – GEORGES RIVER – NSW
1st Shane Guanaria NSW
2nd Ben Austin NSW
3rd Travis Gillies VIC

1998 – McCRAE – VIC
1st Josh Beaver WA
2nd Travis Gillies VIC

1997 – LARGS BAY – SA
1st Matthew Blakey NZ
2nd Josh Beaver WA
3rd Richard Parker TAS
4th Brendan Brittliffe WA

1996 – FRESHWATER BAY – WA
1st Ben Ainslie GBR
2nd Ben Durham WA
3rd Brendan Casey QLD
4th Matthew von Bibra QLD

1995 – MANLY – QLD
1st Brett McPherson NZ
2nd Brendan Casey QLD
4th Daniel Madsen QLD

1994 – HOBART – TAS
1st Brendan Casey QLD
3rd Malcolm Parker TAS
4th Stephen Hay QLD

1993 – BELMONT – NSW
1st Daniel Slater NZ
2nd Brett Ellis NSW
4th Matt Goulter NSW
5th Robbie Twigg VIC

1992 – SORRENTO – VIC
1st Dean Barker NZ
2nd Jason Farnell VIC
3rd Brad Anderson QLD
4th Michael Stackpool NSW

1991 – PORT LINCOLN – SA
1st Brad Kitchen CAN
2nd Andrew Maher NSW
3rd Brad Anderson QLD
4th Jason Farnell VIC

1990 – MOUNTS BAY – WA
1st Joshua Faddy NSW
2nd Andrew Maher NSW
3rd Christian Zerovich WA

1989 – MOOLOOLABA – QLD
1st Joshua Faddy NSW
2nd Andrew Maher NSW
3rd Anthony Woodrow NSW

1988 – BELMONT – NSW
1st Joshua Faddy NSW
2nd Rod Davies CAN
3rd Chris Murcutt NSW
4th Chris Nicholson NSW

1987 – SANDRINGHAM – VIC
1st Geoff Wood VIC
2nd Stuart Bishop QLD
3rd David Rose QLD
5th Ben Durham WA

1986 – GLENELG – SA
1st Philip Thompson NSW
2nd Tim Marshall NSW
3rd Adam Beashel NSW

1985 – BUSSELTON – WA
1st Richard Stanning NSW
2nd Scott Ellis NSW

1984 – HERVEY BAY – QLD
1st Robert Zahn QLD

1983 – SANDY BAY – TAS
1st Campbell Rose VIC
2nd M. Chesterman TAS
3rd David Giles NSW

1982 – SORRENTO – VIC
1st John Irvine NZ
2nd Stuart Wallace VIC

1981 – PALM BEACH – NSW
1st Chris Harmsen NSW

1980 – PORT LINCOLN – SA
1st Trevor Butcher SA

1979 – ROCKINGHAM – WA
1st Willie Packer

1978 – MANLY – QLD
1st Peter Conde QLD

1977 – DEVONPORT – TAS
1st Peter Conde QLD

1976 – BLACK ROCK – VIC
1st Nev Wittey NSW

1975 – HOLDFAST BAY – SA
1st Shane Deussen