Australian Laser Standard Champions

 

2018 – Royal Queensland YS – QLD
1st Matthew Wearn WA
2nd Tom Burton NSW
3rd Mitchell Kennedy QLD
4th Luke Elliott WA
5th Abdullah Mohd Afendy MAS

2017 – Adelaide SC – SA
1st Matthew Wearn WA
2nd Jeremy O’Connell Vic
3rd Mitchell Kennedy QLD
4th Luke Elliott WA
5th Finn Alexander NSW

2016 – Belmont 16ft SC – NSW
1st Tom Burton NSW
2nd Matthew Wearn WA
3rd Luke Elliott WA
4th Colin Cheng SIN
5th Mark Spearman WA

2015 – Mandurah – WA
1st Tom Burton NSW
2nd Matthew Wearn WA
3rd Ryan Palk QLD
4th Luke Elliott WA
5th Mitchell Kennedy QLD

2014 – McCrae YC – VIC
1st Matthew Wearn WA
2nd Jeremy O’Connell VIC
3rd Colin Cheng SIN
4th Luke Elliott WA
5th Mitchell Kennedy QLD

2013 – Royal Yacht Club of Tasmania – TAS
1st Tom Burton NSW
2nd Ashley Brunning NSW
3rd Ryan Palk QLD
4th Matthew Wearn WA
5th Jared West QLD

2012 – RQYS – QLD
1st Tom Burton NSW
2nd Ryan Palk QLD
3rd Ashley Brunning NSW
4th Matthew Wearn WA
5th James Burman NSW

2011 – Georges River – NSW
1st Tom Burton NSW
2nd Christoph Bottoni SUI
3rd Rutger Schaardenburg NED
4th Andreas Geritzer AUT
5th Ashley Brunning NSW

2010 – Adelaide – SA
1st Tom Slingsby NSW
2nd Christoph Bottoni SUI
3rd Ashley Brunning NSW
4th Jeemin Ha KOR
5th James Burman NSW
6th Tom Burton NSW

2009 – Freemantle – WA
1st Ashley Brunning NSW
2nd Matias Del Solar CHI
3rd Fredrik Westman FIN
4th Ryan Hannan WA
5th James Burman NSW
6th Tom Burton NSW

2008 – Blairgowrie – Vic
1st Tom Slingsby NSW
2nd Michael Leigh CAN
3rd Nick Thompson GBR
4th Rutger nav Schaardenburg GER
5th Andrew Campbell USA
14th Ashley Brunning NSW

2007 – Hobart – Tas
1st Michael Blackburn NSW
2nd Tom Slingsby NSW
3rd Michael Leigh CAN
4th Brett Beyer NSW
5th Kristian Ruth NOR

2006 – Brisbane – QLD
1st Brendan Casey QLD
2nd Tom Slingsby NSW
3rd Andrew Murdoch NZL
4th Michael Bullot NZL
5th David Weaver NZL
9th Brett Beyer NSW

2005 – Belmont – NSW
1st Brendan Casey QLD
2nd Michael Bullot NZL
3rd Tom Slingsby NSW
4th Mark Powell GBR
5th David Weaver NZL
6th Brett Beyer NSW

2004 – GEELONG – VIC
1st Michael Blackburn – NSW
2nd Brendan Casey – NSW
3rd Hugh Styles GBR
4th Pieter-Jan Postma NED
5th Matias del Solar CHI
15th Tom Slingsby – NSW

2003 – LARGS BAY – SA
1st Roope Suomalainen FIN
2nd Andreas Geritzer AUT
3rd Brendon Casey QLD
4th Michael Blackburn NSW
5th Peer Moberg NOR
8th Tom Slingsby NSW

2002 – ALBANY – WA
1st Ben Lamb NSW
2nd Tom Slingsby NSW
3rd Brendan Casey QLD
4th Ed Wright GBR
5th Jon Holroyd NSW
6th Nick Skulander NSW

2001 – SANDY BAY – TAS
1st Michael Blackburn NSW
2nd Brendan Casey QLD
3rd Ben Lamb NSW
4th Nick Skulander NSW
5th Doug McGain NSW
6th Tom Slingsby NSW

2000 – MOOLOOLABA – QLD
1st Michael Blackburn NSW
2nd Rod Dawson NZL
3rd Rohan Lord NZL
4th Brendan Casey QLD
5th Niklas Edler SWE
9th Doug McGain NSW

1999 – GEORGES RIVER – NSW
1st Brendan Casey QLD
2nd Anthony Merrington NSW
3rd Bernard Luttmer CAN
4th Jayson Herbert NZL
5th Brett Beyer NSW
7th Ian Teakle QLD
12th Anthony Walsh NSW

1998 – McCRAE – VIC
1st Nik Burfoot NZL
2nd Michael Blackburn NSW
3rd Brendan Casey QLD
4th Ben Ainslie GBR
5th Andrea Casale ITA
7th Geoff Wood VIC
11th Doug McGain NSW
12th Tim Shuwalow VIC

1997 – LARGS BAY – SA
1st Nik Burfoot NZL
2nd Michael Blackburn NSW
3rd Brad Anderson QLD
4th Brendan Casey QLD
5th Scott Ellis NSW
6th Anthony Nossiter NSW

1996 – FRESHWATER BAY – WA
1st Hamish Pepper NZL
9th Glenn Bourke NSW
12th Scott Ellis NSW
14th Brad Anderson QLD
16th Joshua Faddy NSW
19th Michael Blackburn NSW

1995 – MANLY – QLD
1st Nik Burfoot NZL
2nd Hamish Pepper NZL
3rd Florent Guillaume FRA
4th Rod Dawson NZL
5th Kris Decke NZL
6th Brad Anderson QLD
7th Michael Blackburn QLD

1994 – HOBART – TAS
1st Joshua Faddy NSW
2nd Geoff Wood VIC
3rd Adam Beashel NSW
4th Michael Blackburn NSW
5th Brendan Casey QLD

1993 – BELMONT – NSW
1st Dean Barker NZL
3rd Glenn Bourke NSW
4th Joshua Faddy NSW
6th Scott Ellis NSW
7th Adam Beashel NSW
10th Geoff Wood VIC

1992 – SORRENTO – VIC
1st Matthew Faddy NSW
2nd Stuart Wallace VIC
3rd Geoff Wood VIC
4th Jan Scholten NSW
6th Adam Beashel NSW

1991 – PORT LINCOLN – SA
1st Scott Ellis NSW
2nd Geoff Wood VIC
3rd Mark Richards NSW
4th Brett Beyer NSW
6th John Gibson VIC

1990 – MOUNTS BAY – WA
1st Glenn Bourke NSW
2nd Scott Ellis NSW
3rd Geoff Wood VIC
4th Mathew Faddy NSW
5th Tony Walsh NSW

1989 – MOOLOOLABA – QLD
1st Glenn Bourke NSW
2nd Scott Ellis NSW
3rd Stuart Wallace VIC
4th Brad Taylor QLD
5th Mathew Faddy NSW

1988 – BELMONT – NSW
1st Glenn Bourke NSW
2nd Brad Taylor QLD
3rd Scott Ellis NSW
4th Simon Gorman QLD
5th Alister McClure VIC

1987 – SANDRINGHAM – VIC
1st Stuart Wallace VIC
2nd Brad Taylor QLD
3rd Alister McClure VIC
4th Scott Ellis NSW
5th John Collings VIC

1986 – GLENELG – SA
1st Stuart Wallace VIC
2nd Brad Taylor QLD
3rd Tim Reger WA
4th Campbell Rose VIC
5th Alister McClure VIC

1985 – BUSSELTON – WA
1st Alister McClure VIC
2nd Glenn Bourke NSW
3rd Phil Bate NSW
4th John Collings VIC
5th Campbell Rose VIC

1984 – HERVEY BAY – QLD
1st Dave Cummins UK
2nd Tony Walsh NSW
3rd Brad Taylor QLD
4th Andrew York NSW
5th Norm Ridge NSW

1983 – SANDY BAY – TAS
1st Andrew Hodder VIC
2nd Glen Collings VIC
3rd Trevor Butcher SA
4th John Collings VIC
5th Stuart Wallace VIC

1982 – SORRENTO – VIC
1st Andy Roy CAN
3rd Andrew Hodder VIC
5th Nev Wittey NSW
6th Chris Pratt SA
7th Paul Burns VIC
8th Larry Kleist NSW

1981 – PALM BEACH – NSW
1st Colin Beashel NSW
2nd Chris Pratt SA
3rd Trevor Butcher SA
4th Larry Kleist NSW
5th Brad Taylor QLD

1980 – PORT LINCOLN – SA
1st Colin Beashel NSW
2nd Warwick Phillips NSW
3rd Chris Pratt SA
4th Paul Burns VIC
5th Phil Bate NSW

1979 – ROCKINGHAM – WA
1st Peter Conde QLD
2nd Tony Manning VIC
3rd Geoff Gale NSW

1978 – MANLY – QLD
1st Andrew York NSW
2nd Peter Conde QLD
3rd Ian Gibson NSW
4th Frank Bucek VIC
5th Tim Alexander NSW

1977 – DEVONPORT – TAS
1st Ian Gibson NSW
2nd Warwick Phillips NSW
3rd Tony Manning VIC
4th Geoff Gale NSW
5th John Dorling NSW

1976 – BLACK ROCK – WA
1st Peter Burford SA
2nd Ian Gibson NSW
3rd Geoff Gale NSW
4th David Catterns NSW
5th John Dorling NSW

1975 – HOLDFAST BAY – SA
1st Peter Burford SA
2nd Geoff Gale NSW