Australian Laser Radial Champions

 

2018 – ROYAL QUEENSLAND YS – QLD
1st Zac Littlewood WA
2nd Josh Armit NZ
3rd Yoshihiro Suzuki JPN
4th Caelin Winchcombe WA
5th Sam King TAS

2017 – ADELAIDE SC – SA
1st Rhett Gowans VIC
2nd Caelin Winchcombe WA
3rd Brody Riley VIC
4th Zachary Littlewood WA
5th Ashley Stoddart QLD

2016 – BELMONT 16ft SC – NSW
1st Connor Nicholas WA
2nd Finn Alexander NSW
3rd Brody Riley VIC
4th Manami Doi JPN
5th Ashley Stoddart QLD

2015 – MANDURAH – WA
1st Alistair Young WA
2nd Tristan Brown WA
3rd Connor Nicholas WA
4th Finn Alexander NSW
5th Ashley Stoddart QLD

2014 – McCRAE YC – VIC
1st Tristan Brown WA
2nd Alistair Young WA
3rd William Bates QLD
4th Ben Franklin QLD
5th Simon Merritt VIC

2013 – ROYAL YACHT CLUB TASMANIA – TAS
1st Tristan Brown- WA
2nd Thomas Vincent VIC
3rd Mark Spearman WA
4th Benjamin Walkemeyer WA
5th Bradley Utting WA

2012 – ROYAL QUEENSLAND YS – QLD
1st Tristan Brown WA
2nd Krystal Weir VIC
3rd Mark Spearman WA
4th Andrew McKenzie NZL
5th Jeremy O’Connell VIC

2011 – GEORGES RIVER – NSW
1st Mathew Wearn WA
2nd Krystal Weir VIC
3rd Mitchell Kennedy QLD
4th Elliot Hanson GBR
5th Tristan Brown WA

2010 – ADELAIDE – SA
1st Seng Leong Koh SIN
2nd Mohd Romzi Muhamed MAS
3rd Ben Franklin QLD
4th Tristan Brown WA
5th Chris Jones TAS

2009 – FREEMANTLE – WA
1st Richard Bott NSW
2nd Colin Cheng SIN
3rd Klade Hauschildt QLD
4th Greg Adams QLD
5th Gabrielle King NSW

2008 – BLAIRGOWRIE – VIC
1st Sarah Blanck VIC
2nd Jo Aleh NZL
3rd Veronika Fencova CZE
4th Nathalie Brugger SUI
5th Marit Bouwmeester NED

2007 – ROYAL YC TASMANIA – TAS
1st Krystal Weir VIC
2nd Sarah Blanck VIC
3rd Malo Leseigveur New Caledonia
4th Ben Price TAS
5th Ben Gunther VIC

2006 – BRISBANE – QLD
1st Mathieu Frei FRA
2nd Sarah Blanck VIC
3rd Krystal Weir VIC
4th Laura Baldwin GBR
5th Melanie Dennison VIC

2005 – BELMONT – NSW
1st Nathan Outteridge NSW
2nd Krystal Weir VIC
3rd Andrew Williams NSW
4th Mathieu Frei FRA
5th Zac Skulander NSW

2004 – GEELONG- VIC
1st Mathew Chew QLD
2nd Krystal Weir VIC
3rd Simon McGoldrick NSW
4th Zac Skulander NSW
5th Brian Case VIC

2003 – LARGS BAY – SA
1st Jake Bartrom NZL
2nd Seng Leong Koh SIN
3rd Richard Howard NSW
4th Adam Beattie QLD
5th Mathew Chew QLD

2002 – ALBANY – WA
1st Jake Bartrom NZL
2nd Richard Howard NSW
3rd Aaron Gregory VIC
4th Stanley Tan SIN
5th Craig Smith VIC
6th Alana Slingsby NSW

2001 – SANDY BAY – TAS
1st Melanie Dennison VIC
2nd Aaron Gregory NSW
3rd Tim Cubit TAS
4th Matthew Pilkington TAS
5th Richard Howard NSW

2000 – MOOLOOLABA – QLD
1st Chris kitchen NZL
2nd John Eloff RSA
3rd Tom Slingsby NSW
4th Lance Mitchell NSW
5th Tim Cubit TAS

1999 – GEORGES RIVER – NSW
1st Andrew Wills NZL
2nd Michah Shuwalow VIC
3rd Justin Taubman WA
4th Milton Bloomfield NZL
5th John Lurie VIC

1998 – McCRAE – VIC
1st Andrew Sanders WA
2nd Andrew Wills NZL
3rd John Lurie VIC
4th Milton Bloomfield NZL
5th Matthew Cubit TAS

1997 – LARGS BAY – SA
1st Stephen Keen NZL
2nd Ian Teakle QLD
3rd Adrian Hekel QLD
4th Richard Steedman TAS
5th Nick Skulander NSW
6th John Lurie VIC

1996 – FRESHWATER BAY – WA
1st Jonathon Holroyd VIC
2nd Stewart Casey QLD
4rd Richard Steedman TAS
5th Tim Shuwalow VIC
6th Simon Sutherland WA

1995 – MANLY – QLD
1st Sean Kirkjean NSW
2nd Stewart Casey QLD
3rd John Lurie VIC
4th Todd Holzapfel QLD
5th Tim Shuwalow VIC

1994 – HOBART – TAS
1st Stewart Casey QLD
2nd Sean Kirkjean NSW
3rd Nick Palmer NSW
4th Todd Holzapfel QLD
5th Jacqueline Ellis NSW

1993 – BELMONT – NSW
1st Sean Kirkjean NSW
2nd Jeff Loosemore NSW
4th Stewart Casey QLD
5th Alistair Gellatly ACT
8th Evan Gordon NSW

1992 – SORRENTO – VIC
1st Sean Kirkjean NSW
2nd Jacqueline Ellis NSW
3rd Paul Millsom VIC
4th Dale Felton NSW
5th Alistair Gellatly ACT