Australian Laser 4.7 Champions

2020 Sandringham YC – VIC

2019 Mersey Yacht Cub Devonport – TAS

 

2018 ROYAL QUEENSLAND YS – QLD
1st Michael Compton – WA
2nd Wonn Kye Lee – SIN
3rd Boston Cortis – NSW
4th Stefan Elliott-Shircore – WA
5th Mark Lewis – NSW

2017 ADELAIDE SC – SA
1st Jack Littlechild – WSC,DBSC,RSYS NSW
2nd Corey Riley – McCYC / MYC VIC
3rd Jackson Porter – HYC/FSC WA
4th Boston Cortis – RPAYC/WSC/RSYS/DBSC NSW
5th Will Cooley – WSC/RSYS/DBSC NSW
Full results

2016 BELMONT 16ft SC – NSW
1st Rome Featherstone – FSC/RFBYC
2nd Hayden Coote – SoPYC/FSC
3rd Jack Littlechild – WSC/DBSC
4th Tom Needham – RQYS
5th FinnO’Dea – FSC
Full results

2015 MANDURAH – WA
1st Brody Riley – McCrae YC
2nd Caelin Winchcombe – GBYC/DBYC WA
3rd Jordan Makin – GSC NSW
4th Nicholas Bezy – HKG
5th Zac Littlewood – FSC/RFBYC WA
Full results

2014 McCRAE YC – VIC
1st Hamish Wiltshire – NT
2nd Jack Graves – VIC
3rd Brody Riley – VIC
4th Blake Selley – NSW& ACT
5th William Fox – VIC
Full results

2013 ROYAL YC TASMANIA – TAS
1st Jack Felsenthal – BRYC
2nd Nick Connor – SoPYC
3rd Chris Charlwood – FSC
Full results

2012 – ROYAL QLD YS – QLD
1st Jack Felsenthal – SYC
2nd Ben Knoop – PRSC
3rd Megan Darby – RMYCT
Full results

2011 – GEORGES RIVER – NSW
1st Ben Walkmeyer – WA
2nd Dylan Gore – TAS
3rd Nick Connor – NSW
Full results

2010 – ADELAIDE – SA
1st Laszlo Horvath – FRA
2nd Lloyd Collins – VIC
3rd Terrance Choo Jiannjie – SIN
Full results

2009 – FREEMANTLE – WA
1st Nicholas Poree – FRA
2nd Megan Darby – NSW
3rd Andrew Torpelund – QLD
Full results

2008 – BLAIRGOWRIE – VIC
1st Rowan Langford – AUS
2nd Stephen Collings – AUS
3rd Jarrad Lincoln – AUS
Full results

2007 – ROYAL YC TASMANIA – TAS
1st Chris Jones – TAS
2nd Sam Phillips- NSW
3rd David Fletcher – TAS
Full results

2006 – BRISBANE – QLD
1st Klade Hauschildt – QLD
2nd Jacqueline van Soest – QLD
3rd Keiran Searle, – NSW
Full results

2005 – BELMONT – NSW
1st Christian Rohr – NSW
2nd Mark Lincoln – VIC
3rd Hamish Hurley – VIC
Full results

2004 – GEELONG – VIC
1st James Burman – NSW
2nd Jye Murray – NSW
3rd Tom Scully – NSW
Full results

2003 – LARGS BAY – SA
1st N Scali – NSW
2nd P Brinkley – QLD
3rd Q Houghton – QLD
Full results

2002 – ALBANY – WA
1st Samantha Chidgey – NSW
2nd Craig Souter – NSW
Full results

2001 – SANDY BAY – TAS
1st Michael Chidgey – NSW
2nd Kate Azzopardi – NSW